Nie wyrzucaj – przetwarzaj! O odbiorze i utylizacji starych mebli

Dowiedz się, komu zlecić odbiór starych mebli. Zajrzyj w to miejsce.

Każdy z nas na pewno doskonale zna problem, jakie tworzą rzeczy, których od dawna już nie potrzebujemy, a których nie potrafimy się pozbyć z różnorodnych względów. Przeważnie przestawiamy je do piwnicy, na strych czy też do komórki lokatorskiej, żeby nie zagracały przestrzeni mieszkaniu. Problem jednakże w tym, że po wielu miesiącach również w tych schowkach robi się tak ciasno, że normalne ich użytkowanie okazuje się niemożliwe. Dopiero to nakłania wielu z nas do przystąpienia do gruntownego sprzątania, stanowiącego przesłankę do tego, aby uwolnić się od zebranych rzeczy. Takie duże porządki często urządzamy również, kiedy nabywamy zapuszczoną nieruchomość bądź dziedziczymy po kimś mieszkanie. Warto zatem wiedzieć, co zrobić ze zebranymi przedmiotami i jak szybko wywieźć stare meble z piwnicy, domu i poddasza.

Odbiór starych mebli – jak się ich pozbyć?

Śmieci takie jak popsute meble, połamane panele podłogowe lub ścienne, sprzęty elektroniczne czy elementy stolarki okiennej nie mogą zostać wyrzucone do pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane. Jeśli musimy się od nich uwolnić, do wyboru mamy kilka możliwości. Pierwsze to przewiezienie ich na własną rękę do PSZOKU, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wymaga to jednakże posiadania odpowiednio przestronnego bagażnika auta lub przyczepy. Następne to skorzystanie z gminnej zbiórki takich odpadów. Te przeprowadzane są z reguły w miesięcznych odstępach – do czasu kolejnej zbiórki musimy więc znaleźć miejsce na zdeponowanie rupieci znacznych rozmiarów. Najbardziej optymalne jest trzecie rozwiązanie – wynajęcie kontenera na śmieci, który po wypełnieniu odbierze dostarczająca go firma. Zadba ona także o zgodną z prawem utylizację jego zawartości. Firmy wynajmujące kontenery częstokroć świadczą też fachowe wsparcie przy sprzątaniu piwnicy, strychu lub całego mieszkania.

Utylizacja starych mebli – powtórne użycie materiału

Stare meble, jeżeli zostaną przetransportowane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych albo przedsiębiorstwa zajmującego się profesjonalnie utylizacją, wcale nie muszą być porzucone na wysypisku lub zostać spalone. Po rozmontowaniu ich na części podstawowe i posortowaniu komponentów według tworzywa, z którego zostały wykonane, mogą zostać znów przetworzone i przyczynić się do wyprodukowania nowych rzeczy. Utylizacja mebli, a zwłaszcza drewna, z którego w przeważnie są one wytworzone, polega na ogół na ich przekształceniu w płyty wiórowe, które później mogą posłużyć do produkcji nowych szaf, stołów oraz regałów.

Nasza lokalizacja:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina

Mob.: +48 501 322 008
E-mail: [email protected]