Jak filmowanie i fotografia wykorzystuje drony

Bezzałogowe statki powietrzne są w Polsce coraz bardziej popularne. Ciągle wyrastają nowe podmioty, które proponują rozmaite usługi związane z produkcją filmów z lotu ptaka. Sprawdźmy jakie możliwości oferują drony.

Filmowanie i fotografia – geodezja i rolnictwo

Zakres użycia dronów jest ogromny – dotyczy sektorów jak np. administracja, fotografia, tworzenie ortofotomap oraz rolnictwo. Z reguły z wysokości wykonuje się filmy reklamowe obiektów (tj. ośrodki wypoczynkowe), rejestruje wesele czy imprezy sportowe. Rozpowszechnione jest również używanie dronów do filmowania działek na sprzedaż, do promocji regionów, oceny szkód rolniczych oraz przy kontroli transportów kolejowych. Innowacyjne drony służą też poprawie bezpieczeństwa – wykorzystywane są przeciwko zamachom terrorystycznym, do szukania zaginionych osób – od Gdańska aż po Kraków. Za pomocą tych urządzeń zyskujemy możliwość tworzenia precyzyjnych planów terenów i monitorowania terenów leśnych. Nowoczesne modele filmują w jakości 4K oraz robią zdjęcia np. w formacie RAW. Najpopularniejsze urządzenia to między innymi DJI Inspire.

Filmowanie i fotografia – drony profesjonalne filmy z powietrza

Obecnie żeby móc realizować usługi typu filmowanie i fotografia z drona niezbędna jest licencja UAVO Bvlos. Dlatego każda firma musi legitymować się uprawnieniami. Aby móc latać nad terenem zabudowanym wymagane jest także zezwolenie ULC, tj. Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz ubezpieczenie. Jeśli w takim razie chcemy wynająć podmiot zajmujące się filmowaniem i fotografią z powietrza – sprawdźmy czy gwarantuje stosowne dokumenty. BSP filmują rodzinne uroczystości, a produkt końcowy – nagranie oraz fotografie – stanowi świetną okazję do wzruszeń. Są również w stanie reklamować tereny – docierają do miejsc niedostępnych, dlatego warto korzystać z tego innowacyjnego sprzętu.