Co trzeba wiedzieć o szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym dokumentem w naszym kraju, który dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również obecnie określa ona ten termin i mówi, jak powinniśmy ich używać. W myśl dokumentu dane osobowe to każde dane, które umożliwiają ustalenie tożsamości danego człowieka bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zaliczyć można zatem nazwisko i imiona, miejsce zamieszkania czy datę urodzenia, ale również te określane jako dane wrażliwe – między innymi informacje o możliwych sprawach sądowych, stanie zdrowia czy religii. O ich bezpieczeństwo warto zadbać zwłaszcza dlatego, że dzięki internetowi ich pozyskanie oraz przetwarzanie jest banalnie łatwe.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla przedsiębiorstw

Dane osobowe pozyskują wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Jedne dysponują jedynie danymi swoich współpracowników, inne natomiast mają dostęp także do danych kontrahentów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają muszą przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym nauczą się, jak zagwarantować im ochronę. Jest to naprawdę ważne, ponieważ po stwierdzeniu zaniedbań GIODO może zasądzić dotkliwe sankcje – nie tylko pieniężne, ale w najcięższych sytuacjach także pozbawienia wolności.

Kurs z ochrony danych osobowych – przebieg

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników administrujących tego typu informacjami – będą to na przykład specjaliści z sekretariatów, do spraw rekrutacji bądź archiwów. W jego koszty wliczone są również broszury dydaktyczne, dzięki którym uczestnicy łatwiej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, kursanci dostają specjalne świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zwykle zamykane są w tym samym dniu.