Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Sprawdź, jak zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat parę zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest percepcja prędkości, zdolność szybkiej reakcji podzielność koncentracji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]