Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Badania psychotechniczne Bielsko Biała - dowiedz się więcej o tych usługach

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale również poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia określonych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy mają obowiązek wykonać badania psychotechniczne, bardzo często bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań składa się z testów inteligencji, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy charakteru. Uwzględniają m.in: neurotyzm, psychotyzm i ekstra- oraz introwersję. W wypadku testów aparaturowych specjalista sięga po aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, stereometr, wirometr oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny tylko pamiętać, aby wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1+E, D1, D+E i D. Przejść muszą je też osoby, które chcą wykonywać zawód egzaminatora oraz instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek oraz na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Należy wykonać je wyłącznie raz.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]