Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Sprawdź, komu zlecić badania operatorów Bielsko Biała

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Konieczność ich wykonania taki prawo nakłada również na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych pojazdów. Dlaczego istnieje taka potrzeba i na czym badania te polegają?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Ustawa precyzyjnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Poza tym, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i z tego powodu wykonywanie takich testów jest wymagane.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także zdolność oceny odległości, prędkość reakcji i poziom koncentracji. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, wykorzystywana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to zależne głównie od wieku osoby badanej. Najczęściej są to 3-4 lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]