Aktualne standardy kompatybilności a badania EMC

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, urządzenia elektryczne muszą spełniać określone normy dotyczące środowiska elektromagnetycznego. Ma to między innymi zagwarantować ich stabilne funkcjonowanie. Jakie kwestie określa dyrektywa EMC? Czy firmy zewnętrzne zajmują się pomocą w zakresie szkolenia kadry z EMC?

Badania EMC – na czym polegają badania kompatybilności elektromagnetycznej?

Testy EMC pomagają sprawdzić czy konkretne urządzenie nie będzie wywoływało zakłóceń innych sprzętów elektrycznych. Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami UE urządzenia nie mogą naruszać pola elektromagnetycznego. Aktualna dyrektywa EMC reguluje, że urządzenia niekompatybilne nie mogą być dystrybuowane na terenie Unii Europejskiej. To sprawiło, że rozwinęły się specjalistyczne firmy, których obszarem działania jest przeprowadzanie testów EMC. Świadczą one bardzo szeroki wachlarz usług – od merytorycznego doradztwa, aż po szkolenia kadr.

Badania EMC – perfekcyjnie wyszkolony personel

Specjalistyczne przedsiębiorstwa weryfikują schematy w zakresie kompatybilności energetycznej – to ich najważniejsza funkcja. Istotna jest też pomoc w wyborze specjalistycznego sprzętu. Kolejną funkcją, którą pełnią zewnętrzne firmy, jest pomoc w procesie akredytacji. Realizują one również profesjonalne szkolenia dla kadr – załoga musi być doskonale przygotowana oraz rozumieć obowiązujące normy. To sprawia, że laboratorium EMC może wypełniać swoją funkcję – przeprowadzać precyzyjne analizy. Dzięki fachowemu kursowi wyniki testów są powtarzalne.