Fotele biurowe – dlaczego są tak ważne?

Po całym dniu spędzonym przed biurkiem mogą nam dokuczać bóle pleców. Szczególnie istotne oczywiście są ćwiczenia, jednak także to nie pomoże, jeśli przed komputerem pracujemy na niezbyt wygodnym krześle. Dlatego nie powinniśmy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają wszak pewność tego, iż plecy nie będą zmęczone. Fotele do biurka rzutują również na samopoczucie pracowników – ich odpowiednie wybór owocuje wyższą efektywnością i wzrostem kreatywności załogi. Jak więc wybierać fotele do pracy przy komputerze? Jakimi skutkami grozi chybiony wybór tego typu krzeseł?

Fotele biurkowe – najistotniejsza jest opcja regulacji

W większych firmach niesłychanie ważna będzie swoboda ustawienia położenia zagłówka, podłokietników oraz siedziska krzeseł wyznaczonych do pracy przy komputerze. Należy bowiem mieć świadomość, iż będą na nich siadać pracownicy o różnym wzroście – wyżsi będą narzekać na ból krzyża po dniu siedzenia na fotelach z źle wyprofilowanym oparciem, niżsi natomiast na ból nóg spowodowany nie dotykaniem całą powierzchnią stopy podłogi. Znacząca jest także stabilność danego fotela do biurka. Zapewni ją właściwa budowa podstawy – najlepiej taka pięcioramienna. Podczas pracy przy komputerze przydatne będą również podłokietniki, które znacząco usprawnią obsługę klawiatury, aczkolwiek są osoby, przedkładające fotele biurowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia zaleca się postawić na fotele, do których bez komplikacji da się dokupić nowe kółka, które są często zużywającym się ich elementem.

Nieodpowiedni dobór foteli do biura – jakie mogą być następstwa?

Najczęstszymi dolegliwościami biorącymi się z niewłaściwego ułożenia ciała podczas pracy przy komputerze będą głównie dysfunkcje kręgosłupa – tak w części lędźwiowej, jak i w okolicach łopatek. Wypada oprócz tego wspomnieć, iż schorzenia mogą dotykać też nadgarstków – zwłaszcza przy nieodpowiednim poziomie lub braku podłokietników. Pamiętajmy też, że nawet starannie ustawiony fotel nie zagwarantuje nam zachowania dobrego samopoczucia – pracę przed komputerem powinno się często przeplatać krótką gimnastyką.