Nanotechnologia stała się rzeczywistością

Nanotechnologia, która kojarzy się z nowatorskimi rozwiązaniami stosowanymi w medycynie bądź przemyśle, jest coraz częściej spotykana w codziennym życiu. Nanocząstki obecne są w dzisiejszych czasach na przykład w impregnatach oraz środkach czyszczących.

Nanotechnologia – impregnaty hydrofobowe

Nanotechnologia umożliwia tworzenie powłok hydrofobowych, które zabezpieczają praktycznie każdą powłokę przed wodą, a także różnego typu zanieczyszczeniem. Nanocząstki znajdujące się w impregnatach są znacznie mniejsze od porów zabezpieczanej powierzchni, w wyniku czego przenikają one głęboko i zapewniają niezwykle efektywną ochronę. Powłoka hydrofobowa nie tylko nie przepuszcza wody, skutkiem czego chroni przed wykwitami wapiennymi czy korozją, ale też zabezpiecza podłoże przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Jednocześnie powłokę hydrofobową charakteryzuje paroprzepuszczalność, a więc umożliwia ona „oddychać” materiałom.
Powłoką hydrofobową pokrywa się szyby, tekstylia, lakier samochodowy, drewno i rozmaitego rodzaju podłoża mineralne, jak kostkę brukową, fugi, elewacje budynków lub beton.

Nanotechnologia – nowoczesne środki czyszczące

Nanotechnologię stosuje się także podczas procesu produkcji preparatów czyszczących. Mikroskopijne cząsteczki zawarte w tych preparatach wyjątkowo efektywnie czyszczą powierzchnię, ponieważ głęboko ją penetrują. Środki te bardzo dobrze dają sobie radę z usuwaniem nawet najtrudniejszych zabrudzeń, jak np. tłustych osadów w piekarniku lub zacieków z kamienia. Dodatkowo w preparatach czyszczących znajdują się nanocząstki srebra, które uniemożliwiają rozwój pleśni, grzybów i roztoczy.
Środki czyszczące produkowane z zastosowaniem nanotechnologii nie zawierają substancji zagrażających zdrowiu nie posiadają też nieprzyjemnego zapachu. Są to preparaty ekologiczne i można używać ich nawet na powierzchniach mających kontakt z żywnością, czyli przykładowo na blatach w kuchni. Porównywalnie bezpieczną grupą środków czyszczących są neutralizatory zapachów przeznaczone do samochodu, domu lub wyposażenia dla zwierząt – legowisk i kuwet.