Kiedy można stosować koloidy srebra?

Bardzo rozdrobnione srebro, które połączono z żelatyną bądź białkiem to preparat określany jako kolargol. O wiele częściej jednak w miejsce właściwej nazwy używa się określenia srebro koloidalne. Używane jest ono przede wszystkim w lecznictwie. Sięga po nie wiele działów medycyny.

Srebro koloidalne – naturalny antybiotyk

Atrybuty odkażające srebra koloidalnego przyczyniły się do tego, że jest ono używane w lecznictwie. Najczęściej sięga po nie okulistyka i dermatologia, zdecydowanie rzadziej wykorzystują je urolodzy. Obecnie koloidy srebra wykorzystywane są jako preparat do użytku zewnętrznego. Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe przyczyniają się do tego, że po srebro koloidalne sięga się wtedy, kiedy mogą pojawić się zakażenia o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. Srebro koloidalne stanowi bowiem świetny środek antyseptyczny. W medycynie wykorzystuje się je w formie maści (w dermatologii) oraz kropli (okulistyka).

Kiedy mogą być stosowane koloidy srebra?

Koloidy srebra wykorzystuje się w leczeniu trudno gojących się oparzeń, ran i owrzodzeń. W aptekach znaleźć można suplementy diety, które zawierają srebro koloidalne – można je stosować przy przeziębieniu czy grypie, również jako leki wspierające leczenie kaszlu, zapalenia oskrzeli czy anginy. Bardzo często koloidy srebra są stosowane do leczenia zmian skórnych. Można je stosować w przypadku trądziku, egzemy, łuszczycy, różnych postaciach grzybicy oraz przy łojotoku. Srebro koloidowe okazuje się skuteczne w stanach zapalnych jelita grubego i pęcherza moczowego. Można je wykorzystywać również podczas grypy żołądkowej. Zanim rozpoczniemy stosować środki zawierające srebro koloidalne, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, w szczególności w przypadku leków do stosowania wewnętrznego. Nie należy bowiem przekroczyć zalecanej dziennej dawki, która jest niezwykle mała i wynosi jedynie 0,014 mg na każdy kilogram naszej wagi. Koloidy srebra można dodawać też do płukania ubrań, a także używać w celu niwelacji nieprzyjemnego zapachu potu.