Hosting na WordPress – na co zwrócić uwagę?

Istnieje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (Zikula, XOOPS, Mambo), jednak niewątpliwie w ostatnim dziesięcioleciu większość stron powstaje w oparciu o WordPress. Nic dziwnego, bo w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet amator zbuduje na nim prostą stronę internetową, a Ci którzy posiadają umiejętności zbudują na WordPress nawet bardzo rozbudowany sklep internetowy.

Dlaczego WordpPress jest niezwykle popularny?

Jeszcze 15 lat temu WordPress służył przede wszystkim jako oprogramowanie, na którym bez trudu i błyskawicznie można było założyć blog. Z czasem możliwości WordPressa rozszerzały się, powstały tysiące wtyczek i motywów umożliwiających tworzenie na nim coraz bardziej skomplikowanych stron internetowych, a ostatnio także sklepów (dzięki połączeniu połączeniu z WooCommerce). Obecnie zatem ten CMS służy nie tylko blogerom, ale zwłaszcza podmiotom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom firm, a także zarządcom portali społecznościowych. Podstawową zaletą WordPressa jest prostota jego instalacji, możliwość wykorzystania tysięcy szablonów, które pozwalają błyskawicznie zmieniać design strony, oraz dostęp do jednakowo dużej ilości pomocnych wtyczek, wspomagających m.in. w tłumaczeniu stron, tworzeniu backupu, usuwaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu ładowania się strony, wstawianiu formularzy oraz śledzeniu statystyk wizyt na stronie. Należy podkreślić, iż większość wtyczek i szablonów dostępnych jest gratis! WordPress skupia potężną społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd również cykliczne aktualizacje systemu likwidujące luki w zabezpieczeniach i zapewniające wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak wybrać usługę hostingową na WordPress?

Poszukując hostingu strony na WordPress należy powierzyć go dostawcy, który posiada odrębna usługę dla tego CMS. Rekomendowany jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z najnowszymi przepisami dotyczących ochrony danych osobowych i bez limitu transferu. Należy zwrócić uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress korzysta z szybkich i efektywnych dysków SSD, regularnie tworzy backup danych, zapewnia bezawaryjne działanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w przypadku awarii świadczy dwudziestoczterogodzinne wsparcie techniczne. Nie bez wpływu jest także możliwość zakupu i zastosowania certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie bezpłatnych narzędzi do monitoringu działania serwera czy możliwość dodania nieograniczonej liczby kont poczty elektronicznej, a wszystko to w oparciu o zrozumiały i rozważny cennik.