wyprawy górskie, wyprawy w góry

Wyprawy górskie i ich popularne trasy

Wiele osób wykorzystuje swój czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zwykle zaczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak chcą czegoś więcej. Poszukują nowych wrażeń – ich pragnieniem stają się wycieczki w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty leżące w dalekich od naszego kraju miejscach stają się obecnie możliwe.

Wyprawy górskie – o czym nie zapominać, szykując się do wyprawy?

Obecnie przed zwolennikami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale także najwyższe szczyty Azji, Afryki czy Meksyku. Bez wątpienia dużym ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest funkcjonowanie na polskim rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Kazbek czy Elbrus. Rzecz jasna asysta agencji bardzo dużo upraszcza, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Wymagana jest wysoka sprawność fizyczna, która pozwoli nam znieść trwającą wiele godzin wędrówkę z niezwykle ciężkim, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z właściwym wyposażeniem oraz dostosowanym do warunków górskich ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawiane są uczestnikom?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział w wyprawie górskiej – na bazę pod Annapurną, Pik Lenina, Elbruslub Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w podobnych do tego typu ekspedycjach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu czy przemieszczania się w grupie, której członkowie wzajemnie się asekurują liną – to wymogi, które należy koniecznie spełnić. Nie można zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się zatem umiejętność pracy w zespole. W czasie wyprawy górskiej konieczne jest stu procentowe dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Nasza lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]