Łyżwy – zabawa dla dużych i małych

Pośród dyscyplin uprawianych zimą, jedną z najchętniej wybieranych jest łyżwiarstwo. Jest to sport, który wciąga ludzi w każdym wieku – dużych i małych. Na lodowej tafli można więc znaleźć tak osoby dojrzałe z maluszkami, jak i licealistów – sport bowiem nie zna barier wieku. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, iż jazda na łyżwach nie ogranicza się tylko do jednego typu – wyróżnia się taniec na łyżwach, wyścigi łyżwiarskie, hokej… Oprócz tego to, który model łyżew trzeba wybrać, aby zajmować się łyżwiarstwem, zależne będzie jeszcze od indywidualnych preferencji sportowca, jego kondycji, jak również tego, czy mamy do czynienia z zawodowym łyżwiarzem czy też hobbystą.

Jakie zatem łyżwy będą odpowiednie?

Drogą do sukcesu jeżdżącego na łyżwach jest wybór pasujących łyżew. Każdy, kto trenuje ten sport jest świadomy, że nie sposób pójść na dowolne zawody czy pokaz w łyżwach, w jakich się nigdy jeszcze nie ćwiczyło. Mechanizm jest bardzo zbieżny do zakładania nieużywanych butów w trakcie Sylwestra czy innych imprez, w trakcie których się tańczy. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż nogi będą otarte, a przez to tancerz – czyli w tym wypadku łyżwiarz – nie będzie w stanie przystąpić do następnych zawodów czy pokazów. Łyżwy należy także prawidłowo dobrać do typu sportu – mamy wszak w sprzedaży typowe figurówki, a więc elastyczne łyżwy skórzane o atrakcyjnym kształcie, które umożliwiają wykonywanie akrobacji na lodzie, łyżwy saneczkowe, które pozwalają na ściganie się, a także łyżwy hokejowe, które perfekcyjnie usztywniają kostkę oraz chronią stopę przez urazami.

W jaki sposób zadbać o łyżwy?

Żeby łyżwy służyły osobie kochającej sport przez dłuższy okres czasu, muszą zostać odpowiednio zabezpieczane. Przede wszystkim, powinno się je regularnie szlifować ostrza oraz zabezpieczać je w taki sposób, by nie doprowadzić do korozji. Nie powinno się zatem przechowywać łyżew w wilgotnym schowku, ponieważ mogłoby to spowodować, iż nie będą się nadawały do użytku w następnym sezonie.