Kask motocyklowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Zabawa na motocyklu bez kasku wprawdzie dla nielicznych osób potrafi być ekscytująca, ale jest naprawdę ryzykowna, zaś w naszym kraju – też zabroniona. Jak pokazują badania, co roku byłaby szansa aby uniknąć aż 50 zgonów w wypadkach – jeśli ich uczestnicy założyliby kask motocyklowy. Udając się w trasę motocyklem koniecznie powinniśmy więc zakupić odpowiedni kask. Szczęśliwie nie będzie to trudne, bo sklepach – zwłaszcza internetowych – dostępne są rozmaite modele – dopasowane do konkretnego stylu prowadzenia, warunków pogodowych i indywidualnych upodobań. O czym jednak należy pamiętać wybierając kask motocyklowy? Jaki model będzie w danym wypadku najlepszym wyborem?

Wytrzymały kask motocyklowy

Kask motocyklowy, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, powinien być wykonany z właściwych materiałów. Najchętniej wykorzystuje się obecnie tworzywa sztuczne, takie jak poliwęglany. Ich zastosowanie umożliwia otrzymanie kasków bardzo wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne, skrajne skwary oraz promienie słoneczne. Wytwórcy kasków motocyklowych chętnie wykorzystują też włókna kompozytowe – węglowe i szklane z żywicą. Są one droższe od tych wykonanych z poliwęglanów, ale gwarantują większy poziom ochrony w razie wypadku.

Rodzaje kasków motocyklowych

Oprócz materiału, istotna będzie także budowa kasku motocyklowego. Do zwykłej jazdy na asfalcie oraz po mieście w zupełności starczy kask w stylu weteran, który jest lekki i poręczny. Niestety nie chroni żuchwy, dlatego nie zda egzaminu w czasie jazdy motocrossowej lub wyścigowej. W takich sytuacjach korzystniejszym pomysłem będzie kupno kasku enduro (jeśli chcemy poruszać się z dala od tras) lub kasku integralnego wyprodukowanego dla amatorów szybkiej jazdy po trasach bitumicznych.