Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Jeśli chcesz kupić kantar, powinieneś odwiedzić ten adres

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, ponieważ wyłączną różnicą między tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny musi on być dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak zatem wybrać stosowny kantar dla konia? Na jakie jego cechy wypada zwrócić uwagę?

Kantar skórzany czy podszywany – który lepszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży odnajdziemy różne rodzaje kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, zwane też halterami, są polecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może sprawować nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej komfortowy jest jednak kantar taśmowy albo skórzany. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – przykładowo naturalnym bądź syntetycznym futrem, które można zdjąć celem konserwacji. Kantar tego typu wspaniale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Następny to shetty (0), który stosują posiadacze pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i pasują m.in. do hanowerów, koni półkrwi arabskiej, fryzyjskich oraz holsztyńskich. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak shire albo konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]