Przed laty zajmował się tym zecer, obecnie jest przeprowadzany w środowisku wirtualnym. Skład książek nie jest już zajęciem tak czasochłonnym, jednak nadal wymaga dużej precyzji, wiedzy dotyczącej najróżniejszych reguł i ogromnych zdolności. O co w nim dokładnie chodzi? Komu powierzyć podobne prace?
Programy do składu książek
W sieci znajdziemy wiele oprogramowania pozwalających na fachowy skład książek oraz broszur. Największym zainteresowaniem cieszy się z pewnością Adobe InDesign, z którego korzysta większość specjalistów z branży. Nieco rzadziej używany okazuje się natomiast QuarkXPress. Obydwa programy to oprogramowanie płatne, ale dostępna jest także bezpłatna alternatywa – Scribus.
Zasady składu książek
Skład książek powinien sprawić, że treść będzie możliwie przejrzysta – nieodpowiednio sformatowany tekst szybko zmęczy czytelnika, przez co ten nie zapozna się z nim do końca. Ważne są także względy wizualne – publikacja powinna dobrze się prezentować. Bardzo ważne jest oprócz tego to, jak treść sąsiaduje z innymi elementami stronicy – obrazami czy ozdobnikami.
Wykorzystanie składu książek
Na tego typu usługi decydują się zwykle redakcje czasopism lub książek – zwłaszcza, jeśli są to niewielkie przedsiębiorstwa i nie zatrudniają własnych DTP-owców. Znaczenie składu książek zwiększa się również ze względu na zainteresowanie self-publishingiem.
Skład książek – gdzie zlecać?
Najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie podobnych zleceń agencji reklamowej – takie firmy używają sprawdzonego oprogramowania, dzięki czemu zyskamy gwarancję, że końcowy rezultat spełni nasze potrzeby.
Nasza lokalizacja:
Pracownia Register
ul. Murarska 3c lok. 8
31-311 Kraków
Tel.: +48 12 265 85 50
Mob.: +48 503 342 656
E-mail:
[email protected]