Jak odzyskać złoto z elektroniki?

Złoto bardzo dobrze przewodzi prąd i nie jest reaktywne chemiczne. Sprawia to, że producenci chętnie wykorzystują je jako element podzespołów elektronicznych urządzeń domowych i przemysłowych. Czy ze zużytych egzemplarzy można odzyskać złoto?

Dlaczego w elektronice znajduje się złoto?

Złoto jest metalem szlachetnym, który słabo reaguje z innymi pierwiastkami chemicznymi. Dzięki temu, wraz z upływem czasu nie pokrywa się warstwą tlenków ani korozją. Ma to kluczowe znaczenie wtedy, kiedy zdecydujemy się wykorzystać je do przewodzenia prądu, ponieważ gwarantuje niezawodne i precyzyjne działanie urządzeń elektronicznych przez długie lata.

Mimo to, sprzęt cyklicznie zużywa się, ulega zniszczeniom, staje się przestarzały lub niemodny (co często zdarza się w przypadku smartfonów). Niesprawny sprzęt elektroniczny jest wyrzucany, a razem z nim wartościowe złoto. W jednym smartfonie może znajdować się około 0,25 g srebra i 50 mg złota, a także inne wartościowe surowce mineralne.

Gdzie w telefonie jest złoto, czyli o cennych częściach urządzeń elektronicznych

Smartfon to urządzenie, z którego korzystamy na każdym kroku – komunikacja, nawigacja, płatności, rozrywka, aparat i wiele, wiele innych. Złote elementy znajdują się na stykach i pinach łączących płytę główną z konkretnymi częściami urządzenia (m.in. bateria, wyświetlacz, procesor, moduł aparatu, przyciski). Złoto w tym przypadku przewodzi prąd i umożliwia im działanie i wymianę informacji. Złoto znajdziesz też w karcie SIM, którą wraz ze starterem możesz kupić za kilka złotych w dowolnym sklepie. Przykład telefonu pokazuje, że dziś złote elementy znajdziemy w każdym urządzeniu zawierającym elektronikę:

  • sprzęt AGD o dużych gabarytach (pralki, suszarki, lodówki, zmywarki, grzejniki elektryczne),
  • sprzęt AGD o małych gabarytach (odkurzacze, tostery, wagi, żelazka),
  • elektronika użytkowa (laptopy, monitory, drukarki, telewizory),
  • sprzęt audio i wideo (wzmacniacze, głośniki, mikrofony, kable, odtwarzacze, kamery).

Złoto wykorzystuje się też do produkcji światłowodów, a także w układach tranzystorowych i półprzewodnikach, dzięki którym możliwa jest wysokiej jakości komunikacja telefoniczna.

Najwięcej złota i innych surowców mineralnych można znaleźć w starym sprzęcie RTV, AGD i starych, specjalistycznych urządzeniach (np. medycznych). Wynika to z faktu, że z racji nierozwiniętej jeszcze miniaturyzacji, były to sprzęty o dużych gabarytach, do których produkcji zużywano więcej materiałów (w tym również złota).

Złoto w elektronice – jak odzyskać?

Na początek ważna informacja – zgodnie z polskim prawem, samodzielny odzysk surowców mineralnych (w tym złota) ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego metodami domowymi jest nielegalny. Jest to wynik przepisów ochrony środowiska, a także regulacji w zakresie gospodarowania odpadami elektrycznymi i elektronicznymi. Tylko wyspecjalizowane w tym zakresie firmy mogą gromadzić zużyty sprzęt, a następnie demontować go pod ścisłym nadzorem odpowiednich organów. Zapobiega to m.in. niekontrolowanemu przechowywaniu i wyrzucaniu niepotrzebnych części w miejscach niedozwolonych.

Firmy zajmujące się recyklingiem urządzeń elektrycznych i elektronicznych stosują szereg procesów technologicznych gwarantujących skuteczne odzyskanie z nich surowców mineralnych, a wśród nich:

  • Pozyskanie zużytego sprzętu za pomocą segregacji odpadów, zbiórek i współpracy ze sklepami,
  • Demontaż i segregacja sprzętu na części nadające się do odzysku surowców, a także na części niebezpieczne (np. radioaktywne) i niepotrzebne.
  • Wstępna obróbka obejmująca usunięcie m.in. elementów plastikowych i aluminiowych.
  • Odzysk złota i innych metali za pomocą metod pirometalurgicznych (przetapiania, spiekania i topienia) i hydrometalurgicznych.

Poza złotem, z elektrośmieci najczęściej odzyskuje się też miedź, aluminium, żelazo, nikiel, cynę, cynk, antymon, srebro, pallad i platynę. Często znajdują się w nich też elementy stalowe, które również podlegają recyklingowi. Cenne są też mniej znane pierwiastki, takie jak: lantan, cer, neodym, holm, tul, iterb i itr. Są one chętnie stosowane w produkcji elektroniki użytkowej, dlatego po odzysku szybko są odkupywane przez producentów.

Złoto w elektronice – czy można na nim zarobić?

Samodzielne odzyskiwanie złota ze zużytego sprzętu elektronicznego nie jest legalne, ale można sprzedać go w specjalnym skupie i w ten sposób na nim zarobić. W Polsce powstaje coraz więcej tego typu punktów i jest to trend, który w nadchodzących latach bardzo mocno się rozwinie.

Odzyskiwanie złota i innych surowców mineralnych z elektroniki zostało w ostatnich latach określone terminem “górnictwo miejskie” i staje się coraz popularniejsze. To naturalny kierunek i rozwiązanie problemów, z którymi zmaga się dzisiejszy świat:

  • ograniczone zasoby surowców mineralnych – zapotrzebowanie na złoto i inne surowce mineralne jest coraz większe, a przecież ich złoża są stałe i nie zwiększają się z czasem. Jest to jeden z powodów, dla którego złoto zyskuje na wartości i warto w nie inwestować, ale należy też podjąć wszystkie możliwe działania, aby ciągle móc korzystać z tego surowca. Rozwiązaniem tego problemu jest recykling i odzyskiwanie surowców z niepotrzebnych już produktów, dzięki czemu jeszcze raz mogą zostać wykorzystane do produkcji nowych urządzeń.
  • zwiększająca się liczba odpadów – internet i urządzenia elektroniczne stały się naturalnym rozwinięciem rzeczywistego świata, dlatego wciąż zwiększa się liczba osób potrzebujących nowego sprzętu. Jednocześnie cykl życia takich produktów jest krótki i co kilka lat trzeba kupić nowe urządzenie. To czynniki, które sprawiają, że liczba opadów elektronicznych z roku na rok zwiększa się. Jedynym skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zaawansowany recykling i ponowne wykorzystywanie w produkcji odzyskanych surowców.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/jak-odzyskac-zloto-z-elektroniki/