Jak efektywnie pracować zdalnie?

Dotychczas praca zdalna stanowiła dodatek do pracy w biurze. Zwykle była jakąś formą zachęty dla pracownika. W czasie utrzymującej się od wielu miesięcy pandemii dla poniektórych home office stał się już koniecznością. Ale nie wszyscy umieją poradzić sobie z tym systemem pracy. Kluczem jest odpowiednia organizacja. Jak w związku z tym efektywnie wykonywać pracę z domu?

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, dużo przedsiębiorstw zdecydowało się przejść na systemem pracy zdalnej. Dla części pracowników, którzy nie mieli dotychczas styczności z takim trybem pracy, efektywna organizacja czasu jest ogromnym problemem, bowiem zmusza ich do dostosowania się do paru nowych reguł.

Jak stworzyć wygodne miejsce do pracy w mieszkaniu?

Na początku warto zorganizować sobie optymalne miejsce do pracy. Idealnym rozwiązaniem jest pokój przeznaczony tylko do niej. Aczkolwiek nie w każdym domu jest to możliwe. Niekiedy posiadamy zaledwie minimum przestrzeni na postawienie biurka lub stolik i to też się sprawdzi. Istotne jest natomiast to, aby strefa pracy była rozdzielona od strefy osobistej. Naturalnie należy również zadbać o oświetlenie, aby było jak najbardziej naturalne.

Jak niewielkim kosztem urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie posiadasz w mieszkaniu stosownego fotela czy biurka to zalecamy zdecydować się na jego zakup z drugiej ręki czy też przejrzeć lokalne propozycje sprzedaży na portalach społecznościowych.

Praktyczne planowanie trybu pracy

Podczas pracy w domu istotna jest dyscyplina i zaangażowanie w realizowaniu obowiązków. Powinniśmy zachowywać podobnie, jak w czasie pracy w firmie. W przypadku, gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najskuteczniej. Należy pamiętać, aby w godzinach pracy nie planować domowych obowiązków. Skuteczną metodą na skupienie się na pracy jest stosowanie techniki Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową odpoczynkiem pomiędzy kolejnymi zadaniami oraz wyłączenie notyfikacji z portali społecznościowych.

Dress code a praca w domu

Dzień przesiedziany w dresie pomimo, że zdaje się być fajnym pomysłem, może źle wpływać na naszą produktywność. Casualowy strój może być na tyle komfortowy, że będzie powodować rozleniwienie. By temu udaremniać warto zadbać o swoją prezencję, w szczególności jeśli w godzinach pracy prowadzone są konsultacje na videochacie. Poczujemy się wtedy bardziej profesjonalnie.

Utrzymanie relacji z kolegami z pracy

W przypadku przejścia na zmiany pracy na tryb zdalny znikają interakcje biurowe jak poranne rozmowa przy kawie, wspólne wyjście na lunch bądź dojazd do biura. Do podtrzymania przyjacielskich relacji ze współpracownikami warto wykorzystać popularnych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności omówienia czegoś równocześnie z dużą grupą pracowników, lepszym rozwiązaniem będzie spotkanie online przez Google Meet, Zoom lub Skype. Jeśli czujemy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z kolegami z pracy też tematów prywatnych. W pracy zdalnej nadzwyczaj ważne jest zachowanie odpowiedniego komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy nieczęsto spotykamy ze znajomymi.