Zakładanie trawników metodą siewu jest bardzo powszechne i często stosowane. Trawniki z siewów to niedrogi i efektywny sposób na założenie murawy, np. dookoła domu. Mimo że często rezultat siewu jest widoczny dopiero po paru miesiącach, jest tego warty.
Jak prawidłowo zakłada się trawniki z siewów?
Trawniki z siewów stanowią piękne otoczenie dla domu, mają jednak liczne wymagania i należy poświęcić im odpowiednią ilość uwagi w celu osiągnięcia upragnionego efektu. Specjalnie wybrane nasiona powinno się siać w maju albo we wrześniu. Kiedy uda się wybrać odpowiedni zestaw nasion, można przystąpić do przygotowania gleby. Kolejną częścią pracy nad trawnikiem jest dokładne wałowanie, czyli dociśnięcie nasion do podłoża oraz regularne ich nawadnianie. Każdy, kto próbował zakładać trawniki z siewów ma świadomość, jak bardzo trudne jest to zajęcie. Efekt jednak jest tego warty.
Trawniki z siewów – korzyści i zagrożenia
Nierzadko klienci firm ogrodniczych żywią wątpliwości, czy zakładanie trawników z siewów to dobry pomysł. Metoda siewu jest pracochłonna i wymaga czasu. Czy efekty są tego warte? Jak najbardziej! Trawnik założony tym sposobem rośnie dłużej, ale za to inaczej niż inne rodzaje trawników może być całkowicie dopasowany do potrzeb klienta. Da się stworzyć go samodzielnie, dobierając różnorodne gatunki trawy do określonych miejsc. Należy też dodać, że zakładanie trawników z siewów jest bardzo tanie i ekonomiczne.