Odpowiednia pielęgnacja boisk sportowych

Prawidłowo zbudowane boisko, posiadające dobre podłoże oraz wysokiej jakości murawę, nie tylko znakomicie wygląda, lecz również perfekcyjnie spełnia swoją rolę podczas rozgrywania meczów. Rzeczą naturalną jednak jest, że płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich zużywają się, a więc ich stan się pogarsza, więc niezbędne jest wykonywanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na odczyn gleby, typ trawy czy też warunki wodno-terenowe, potrzebuje dokładnej, odpowiedniej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej jest zlecić to profesjonalistom, którzy posiadają solidną wiedzę o pielęgnowaniu sportowych boisk, a poza ty dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, tworzona jest w wyniku stosowania specjalnych mieszanek nasion traw, co gwarantuje jej wytrzymałość na niekorzystne czynniki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące nieodzowną konsekwencją jej użytkowania. Murawę można również nawozić, jednakże to nie wszystko, nieodzowne jest podejmowanie czynności takich jak wertykulacja, aeracja, piaskowanie, włókowanie, dosiew trawy, wymiana trawnika czy walcowanie. Nazwy te z pewnością niewiele mówią amatorom, lepiej zatem pielęgnację boiska powierzyć profesjonalistom, ponieważ tylko odpowiednio wypielęgnowana murawa stwarza warunki niezbędne do rozgrywek, a zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją nawierzchni.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, lecz murawa wymaga znacznie więcej zabiegów, na przykład aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby za pomocą odpowiednich urządzeń. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz wpływa na mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby oraz przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co poprawia komfort jego użytkowania. Niezbędne wiosną walcowanie sprawia, że korzenie trawy stają się lepiej odżywione, a włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera uschnięte części murawy. W razie wystąpienia ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub dosiewaną. Nie wolno także zapomnieć o regularnym przycinaniu trawy – we właściwym momencie oraz na właściwą długość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, odpowiednich narzędzi, a także wiedzy, kiedy je podejmować. Właściwie dbać o boisko mogą więc tylko profesjonaliści.