Oczka wodne

Oczka wodne zwykle kojarzą się nam z parkami lub wielkimi ogrodami. Tymczasem bez żadnego problemu można założyć je samemu przy własnym domu. Małe akweny nie wymagają wielkiej przestrzeni ani szczególnych warunków. Otoczone wspaniałymi roślinami i zadbane będą stanowić doskonałą ozdobę ogrodu, która umili spędzanie w nim czasu.

Jak zakładać oczka wodne?

Podczas zakładania oczek wodnych należy zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów. Przede wszystkim trzeba upewnić się, że w wybranym przez nas miejscu przestrzeń jest na tyle duża, aby zbiornik mógł być wykopany i zabezpieczony. Uszczelnienie jego ścianek i dna to kluczowa kwestia, której nie można zaniedbać. Jeżeli okaże się, że nasz ogród nie jest na tyle duży, aby oczko wodne było odpowiednio zabezpieczone – nie ma powodów do zmartwień. Można posłużyć się specjalną formą, która nie wymaga zabezpieczenia. Oczka wodne to niezwykle efektowne urozmaicenia ogrodów – warto dołożyć starań, aby były nie tylko piękne, ale też praktyczne.

Rośliny idealne dla oczek wodnych

Nie można wyobrazić sobie oczka wodnego bez otaczających go pięknych roślin. Ich właściwe dopasowanie i zaaranżowanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Rośliny mają bowiem różne wymagania i należy im zapewnić konkretne warunki. To dlatego oczka wodne zwykle wyposażone są w półki na różnych poziomach głębokości – na nich oparcie mogą znaleźć wodne kwiaty. Właściwe przystosowanie oczka jest istotne, gdyż to właśnie flora pomaga zachować w nim równowagę biologiczną. Ocieniając wodę, przeciwdziała jej nadmiernemu ogrzewaniu, przy okazji dostarczając jej tlenu.