Czy warto zlecać aranżację ogrodów architektom krajobrazu?

Zamiast urządzać ogród przypadkowo, rozsądniej będzie pokusić się o jego obmyślaną oraz wysmakowaną aranżację. Profesjonalna rekultywacja terenu oraz aranżacja sprawi, że otoczenie będzie prezentować się wspaniale. Wymaga to jednak dużej umiejętności oraz wiedzy, między innymi na temat tego, jakie nawozy dla roślin wybrać. Najlepszym wyjściem będzie zatem zlecenie tego zadania profesjonalistom. Wbrew obawom, może być mniej kosztowna inwestycja niż samodzielne – często nieudane – próby aranżacji czy pielęgnacji ogrodu.

Trudna projektowanie ogrodów – o czym warto wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga przede wszystkim znacznego zgłębienia wiedzy z tematyki gleby oraz roślinności. Trzeba mieć świadomość, jaka gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych miejscach) i wobec tego jakie można umieścić tam gatunki roślin, z uwzględnieniem ich wymogów innego rodzaju, dotyczących na przykład odporności na wiatr czy zapotrzebowania na światło słoneczne. Ważny jest też odpowiedni układ roślin, na przykład sadzenie blisko siebie gatunków, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie przez długi czas zachwycał swym wyglądem. Dużych umiejętności wymaga też zrobienie drenażu i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz największe znaczenie ma przecież wygląd zielonego terenu. Duża liczba osób chce zaaranżować swój ogród w określonej stylistyce – w stylu francuskim bądź angielskim. Aby jednakże móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko dobrze znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale również właściwie dopasować do niej pozostałe elementy aranżacji.

Aranżacja ogrodów – co można w nich umieścić?

Niewielu posiadaczy pięknie zaaranżowanego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć naturalnie piękny trawnik, zachwycające rośliny, dekoracyjne drzewka i krzewy są w tym otoczeniu najważniejsze. Warto jednakże podarować im odpowiednią oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. Wszystkim ogrodom uroku dodają sadzawki i oczka wodne, wyjątkowego klimatu dodają im też kamienne schodki. Piękno wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają także ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – umożliwiają dotarcie do wszystkich zakątków bez niszczenia trawnika, a przy tym poprawiają walory estetyczne ogrodu. Ich podłożem może być na przykład bruk kamienny czy żwir ozdobny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich wymiary i układ, a także wszelkie pozostałe elementy aranżacji ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, należy umiejętnie dopasować do charakteru ogrodu i domu. Samodzielnie zrobić to może być niełatwo, warto zatem powierzyć to zadanie osobom, które się w tym specjalizują.