Scenariusz szkolenia – w jaki sposób go przygotować?

Scenariusz dobrego szkolenia bardzo różni się od innych dokumentów. Aby szkolenie okazało się efektywne, skrypt musi być elastyczny i pozwalać na dopasowanie programu do grupy. Aby to okazało się możliwe, należy wziąć pod uwagę doświadczenie kursantów oraz ich potrzeby. Będzie to naprawdę istotne, gdyż odpowiednio przygotowany scenariusz szkolenia jest podstawą pracy każdego coacha. Warto zatem powiedzieć parę znań o tym, jak powinien on wyglądać i o czym nie zapominać przy jego opracowaniu. Przydatnych będzie niewątpliwie parę najważniejszych wskazówek, które musi poznać każdy, kto chce zorganizować kurs.

Jak opracować scenariusz szkolenia?

Kluczowym elementem scenariusza szkolenia będzie rzecz jasna określenie jego długości – nie zapominajmy jednak, że szkolenie musi być jak najdłuższe, bo mniejsze kursy są często dla trenerów źródłem sporych trudności. Kolejnym krokiem powinno być ustalenie zakresu kursu – ten zaś powinien być dopasowany do czasu jego trwania. Tylko wówczas możemy opracować główne ćwiczenie kursu. W toku dobrze przygotowanych szkoleń ćwiczenia wykonywane są dopiero wtedy, gdy uczestnicy przyswoili już wszystkie potrzebne informacje – poprzedzają one wszak końcowe podsumowanie.

Scenariusz szkolenia a najważniejsze cele

Scenariusz szkolenia musi także być źródłem informacji dotyczących tego, co powinniśmy przedstawić jego uczestnikom przed tym, jak rozpocznie się ćwiczenie główne. Grupa cech wymaganych u kursantów to tak zwane cele operacyjne. Mogą być one różnorodne zależnie od rodzaju szkolenia. Zazwyczaj jest to właściwa atmosfera wśród kursantów i przyswojenie przez nich najważniejszych wiadomości. Cele operacyjne podczas kursu muszą zostać osiągnięte w najmniejszym dopuszczalnym stopniu, a w przypadku odpowiedniej współpracy – w optymalnym.