Szkolenia pozwalają pozbyć się lęków, wypracować asertywność czy nauczyć się organizacji czasu – właśnie dlatego stają się coraz bardziej modne. Żeby jednak kurs był maksymalnie efektywny, musi być dobrze przygotowany. Jakie metody gwarantują sukces?
Jak poprowadzić szkolenie – wskazówki dla szkoleniowca
Dobre szkolenie powinno wzbudzić zainteresowanie słuchaczy i wywołać przewidywane efekty. Sama treść szkolenia nie jest najważniejsza ponieważ, dużo zależy od stosowanych metod oraz zaangażowania prowadzącego. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Przede wszystkim nie może być ono monotonne dla słuchaczy, a także bazować wyłącznie na wiedzy teoretycznej. Właśnie dlatego tak wielu prowadzących wykorzystuje oryginalne metody do których należą np. prace protagonistyczne, drama, gra grupowa czy warsztaty. Warsztaty praktyczne ułatwiają przyswajanie informacji oraz wpajanie określonych zachowań. Współcześnie szczególną wagę przykłada się do metod praktycznych, które dają najlepsze rezultaty. Sama teoria nie zawsze się sprawdza, słuchacze muszą na własnej skórze wypróbować określone metody.
Jak poprowadzić szkolenie – podział losowanie
Interesujące metody szkoleniowe oczywiście nie gwarantują sukcesu. Istotną poradą jest również przeprowadzenie odpowiedniego podziału słuchaczy na podgrupy, np. na zasadzie odliczania. To powoduje, że słuchacze czują się maksymalnie komfortowo i właśnie tak przeprowadza się m.in. szkolenia dla managerów. Kolejną techniką podziału kursantów na grupy jest dołączanie do liderów. Trochę inaczej wygląda natomiast kurs wśród osób, które już się znają – mogą one dowolnie dobrać się w grupy. Dzięki temu szkolenie będzie interesujące, a uczestnicy na pewno osiągną zamierzone cele.