Mimo że nie jest włączane do mainstreamu nauki, NLP zdobyło mnóstwo zwolenników na całym świecie. Nie jest tak rzecz jasna bez przyczyny. Korzystając z jego metod możemy nie tylko doskonalić samego siebie, lecz również sprawniej komunikować się ze światem. NLP – czyli tzw. programowanie neurolingwistyczne – umożliwia wydajniejsze użycie swojego umysłu oraz obserwowanie otoczenia, dzięki czemu podnosi zadowolenie z życia. Chociaż zasadza się na praktyce psychologicznej, nauczyć się go mogą również ludzie, którzy nie są psychologami. Dlaczego jednak NLP okazuje się tak efektywne? Kto stworzył jego podstawy?
Pionierzy NLP
NLP powstało na początku lat 70. Jego twórcą był Richard Bandler – cybernetyk zainteresowany psychologią, który wraz z Johnem Grinderem połączył zdobycze psychologii z nauką o człowieku, cybernetyką i lingwistyką. Wyniki ich pracy szybko były stosowane w najróżniejszych dziedzinach. Dziś doceniają je trenerzy, menedżerowie czy pedagodzy, a oprócz tego stale powstają nowe techniki, przez co NLP okazuje się pomocne także w pozostałych dziedzinach.
Na czym polega NLP
Najważniejsze w NLP jest poszukiwanie odpowiedzi na inne pytania od tych, jakimi zajmuje się tradycyjna nauka. NLP jest po to, by się dowiedzieć, dlaczego jedni odnoszą sukces, a inni przeciwnie. Zwolennicy NLP są w stanie więc szybciej radzić sobie z problemami oraz w pełni użyć swojego umysłu – a dzięki temu również wypracować maksymalną skuteczność pracy. NLP pozwala także na efektywniejsze budowanie związków z ludźmi.