Samochody zabytkowe wciąż mają swoich fanów

Samochody zabytkowe to pojazdy, które lubią wszyscy. Eleganckie i piękne, niesamowicie przyciągają spojrzenia i prezentują się bardzo szlachetnie. Jakie rodzaje aut możemy określić tym mianem i gdzie można je zobaczyć?

Samochody zabytkowe – najbardziej spektakularne modele

Definicja samochodu zabytkowego jest określona przez polskie prawo. Jest to auto mające co najmniej ćwierć wieku oraz posiadające w 75% oryginalne elementy. Ustawodawca mówi również o włączeniu do rejestru zabytków. Istnieje mnóstwo modeli samochodów zabytkowych, amatorzy starych aut mówią o oldtimerach, youngtimerach oraz pojazdach historycznych, wszystko zależy od roku wyprodukowania danego auta. Znawcy zabytkowych samochodów nazywają tak także auta, które dopiero za kilka lat oficjalnie będą miały ten status. Do najbardziej rozpoznawalnych aut tego typu należą Volkswagen Bettle, Skoda 1102, Zastava 1100 oraz Gaz-24 Wołga, które są ikonami dawnej techniki.

Samochody zabytkowe – regularne zjazdy fanów starych aut

W całym kraju organizowane są coroczne zloty miłośników starych pojazdów, na których ich posiadacze mogą pochwalić się świetnym odwzorowaniem oryginalnych elementów, efektownymi felgami, czy deską rozdzielczą w doskonałym stanie. Wyjątkowym powodzeniem cieszy się Classic Moto Show w Krakowie, który jest urządzany od 2012 roku. Całe wydarzenie rozgrywa się w Muzeum Inżynierii Miejskiej, a przyjeżdża na nią nawet 200 aut – od Gaz-24 Wołgi, przez Cadillaca DeVille, aż po Volkswagena Garbusa i Trabanta 601. Każdy koneser zabytkowych samochodów na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Podczas imprezy można nie tylko oglądać zabytkowe auta, ale także zakupić oryginalne części zamienne. To doskonała okazja do podziwiania zabytkowych motocykli oraz polskich legend.