Jak przewieźć 2, 3 a nawet 4 rowery? Krótko o platformach rowerowych

Chcesz zamówić platformy rowerowe na hak? Wejdź na ebagaznik.pl.

Budowa ścieżek rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, ale również w wielu miejscowościach wypoczynkowych w Polsce i za granicą spowodowała, iż pakując się na urlop zastanawiamy się, czy wziąć ze sobą rower. O ile podróżujemy sami, a nasz rower się składa, można po prostu przygotować dla niego miejsce w bagażniku samochodu. Problemy pojawiają się, gdy podróżujemy w dużym gronie i musimy zapakować 2-3 rowery. W takim przypadku powinno się skorzystać z platformy rowerowej.

Uchwyt rowerowy na dach a platforma rowerowa na hak – o czym warto wiedzieć?

Rowery da się transportować na platformie rowerowej montowanej na haku albo na dachu pojazdu, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Tak pierwsza, jak i druga metoda pozwala na transport nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednakże mają też nieco wad. Zamocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, może być sporym problemem zwłaszcza dla niewysokich osób. Prócz tego ustawienie roweru na dachu zmienia wysokość samochodu, i choć z reguły nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niewysokimi mostami, bramami czy kładkami dla pieszych, to zmienia sterowność auta z uwagi na to, iż jest on bardziej podatny na mocne powiewy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak przedłużają samochody, w związku z tym osoby nimi kierujące powinni zachować zwiększoną ostrożność w czasie cofania oraz parkowania tyłem pojazdu. Jednoślady transportowane na platformie w wielu przypadkach także sterczą poza boczną krawędź samochodu, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych uczestników ruchu na wąskich szosach.

Zanim zamówisz bagażnik na rower oszacuj ile rowerów będziesz wozić

Postanawiając o zakupie platformy na rower na hak powinno się wpierw wziąć pod uwagę parę kwestii. Nie jest to najtańszy sprzęt, toteż powinno się już na wstępie oszacować jaką ilość jednośladów ostatecznie będziemy pragnęli zabrać ze sobą. Platforma rowerowa od markowego producenta, np. od Thule, będzie służyła nam kilkanaście lat i jeśli zamawiamy ją myśląc o rodzinnych podróżach, warto postawić na taką, na której zawiesimy 3 albo 4 rowery. Drugim ważkim czynnikiem jest oszacowanie łącznego ciężaru rowerów – przed zamówieniem platformy powinno się zweryfikować czy udźwignie ona ciężar jaki planujemy na niej zamontować. Dowiedzmy się także jak doczepiane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość zaczepów podtrzymujących jednoślad w miejscu minimalizuje ryzyko jego przemieszczenia się w czasie jazdy, zagrażające ewentualnym zarysowaniem karoserii. W razie pytań, jaką platformę na rower zamówić, rekomendujemy zwrócić się po poradę do reprezentanta sklepu posiadającego w ofercie taki asortyment.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]