Wspaniała wiadomość dla wszystkich mieszkańców Szczecinka i okolic. Mieszcząca się w Szczecinku nowoczesna fabryka Kronospanu wkrótce rozpocznie budowę niezwykle skutecznego i nowatorskiego systemu ochrony powietrza. Dzięki wykorzystanym technikom, zanieczyszczenia, pył i lotne związki organiczne, mogą zostać ograniczone już o 90-98 procent.
Ochrona powietrza w Kronospanie
Aby dostosować swoje zakłady do unijnych wytycznych, Kronospan dopasuje własne instalacje przetwórcze pod kątem emisji przemysłowych oraz BAT, będącą aktualnie najlepszą wykorzystywaną technologią wywarzania płyt wiórowych. Oprócz tych działań, Kronospan zainwestuje w UTWS – bardzo innowacyjną instalację, która służy do filtrowania gazów odlotowych. UTWS jest systemem urządzeń, mających na celu ochronę powietrza. Jego intencją jest nie tylko osuszenie zrębek, wykorzystywanych jako surowiec do produkcji płyt drewnopochodnych, ale też zapewnienie oczyszczania gazów odlotowych z kurzu. Działanie UTWS powoduje, że gorące wyziewy nie mają kontaktu z wysuszonym drewnem, co pozwala zredukować problem emitowanych do atmosfery związków.
Bezpieczne składowanie trocin
Działania Kronospanu służą także spełnieniu propozycji, wnoszonych przez osoby zamieszkałe w Mielcu. Podjęte działania mają na celu zabezpieczenie składowania trocin, wybudowanie ekranu dźwiękochłonnego i montaż tłumików hałasu.
Badania emisji pyłu w Kronospanie
W mieleckiej fabryce wykonano badania akustyczne, w wyniku których zidentyfikowano źródła hałasu na terenie przedsiębiorstwa. Dodatkowo firma zewnętrzna przeprowadzi analizę emisji pyłu, związanej między innymi z przenoszeniem, przeładunkiem i składowaniem trocin, a także przygotuje plan redukcji ich ilości.