Węzeł optyczny – budowa i parametry

Więcej o węźle optycznym na http://tinyurl.com/kmd932a

Dzisiejsze sieci telekomunikacyjne prawie zawsze tworzy się z zastosowaniem kabli światłowodowych. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech światłowodu – szybkości transmisji danych i nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie byłyby w stanie działać bez odpowiednich części pozwalających na przekaz informacji i ich kodowanie. By zamontować taką instalację niezbędne są takie części jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla działania każdej sieci – pozwalają wszak na zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i przez to zapewnienie usług krańcowym abonentom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry powinien mieć odpowiedni węzeł optyczny?

W jaki sposób funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, aby przesłać sygnał elektryczny. Warto przy tym nadmienić, iż jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny może oprócz tego wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na których najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru megaherców do aż 1 gigaherca. Dla sprawnego działania węzła optycznego potrzebna będzie również właściwa osłona, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku urządzenia przed kurzem, wilgocią oraz innymi czynnikami – zazwyczaj wyprodukowana z metalu.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie dobry, decydują określone cechy. Najważniejsze jest pasmo działania urządzenia i poziom sygnału – od tego zależy wszak liczba krańcowych odbiorców, do których dotrze informacje. Oprócz tego warto sprawdzić pobór prądu – w dużej mierze wpływa to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy naprawach sieci, dobrze także zwrócić uwagę na metody konfiguracji urządzenia – najlepiej, jeśli umożliwia zdalną korekcję ustawień.

Nasza lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]