Technika liniowa

Technika liniowa umożliwia przesuwanie się elementów, za pośrednictwem przesuwu ślizgowego oraz tocznego przy stosunkowo niewielkim tarciu. Dokładny ruch liniowy prowadnicy zapewnia jej budowa. Wielość i różnorodność typów budowy tych urządzeń zapewnia bardzo szerokie zastosowanie techniki liniowej w każdej dziedzinie przemysłu. Systemy techniki linowej są dlatego tak popularne.

Technika liniowa – rewolucją XXI w

Rozpowszechniona technika liniowa to urządzenia o rozmaitych typach, które można swobodnie dobrać do własnych preferencji i potrzeb. Mają one szerokie zastosowanie. Zależy tylko do czego chcemy je użyć. Do elementów techniki liniowej zaliczamy np.:

  • łożyska ślizgowe – funkcjonalne elementy, stosujące technikę liniową. Precyzyjne wykonanie zapewnia nawet w najbardziej wymagających warunkach odporność na zużycie.
  • prowadnice liniowe – wzbogacone są w nowoczesny układ biegowy, który gwarantuje tym elementom stabilny ruch. Są zdolne do przenoszenia dużych ciężarów zarówno w poziomie, jak i pionie.
  • mechanizmy śrubowo-toczne – ich parametry są niezmiennie przez długi czas. Są wykorzystywane na szeroką skalę jako elementy techniki liniowej, w budowie różnych maszyn, używanych w przemyśle.