Sklep z silnikami krokowymi

Co to są silniki krokowe?

Silnik krokowy, określany również mianem silnika skokowego, to specyficzny rodzaj napędu elektrycznego. Jego nazwa pochodzi stąd, iż przy właściwym wysterowaniu jego wirnik obraca się o dany fabrycznie określony kąt (podawany w stopniach). Oferuje to precyzyjną kontrolę nad liczbą obrotów na jednostkę czasu w dowolnej chwili działania. Takie działanie jest możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji tego typu silników we współpracy ze wspomnianym wcześniej właściwym sterowaniem.

Silniki krokowe a dzisiejsze urządzenia mechaniczne

Nie tylko na salach operacyjnych duża precyzja bywa nadzwyczaj oczekiwana. Mechanika w obecnych czasach coraz częściej również jej wymaga. I właśnie silniki krokowe pozwalają ją osiągnąć. Większość elementów urządzeń mechanicznych podlega dziś sterowaniu cyfrowemu, czyli w oparciu o impulsy elektryczne o określonych poziomach napięć. Silnikami krokowymi steruje się w ten sam sposób – poprzez periodyczne przesyłanie impulsów prądowych na kolejne wyprowadzenia motoru. O okresie rotacji decyduje długość kolejnychnastępujących po sobie pulsów. Dzięki precyzji sterowania oraz brakowi konieczności transformacji z domeny cyfrowej na analogową w celu sterowania napędem, silniki krokowe znalazły zastosowanie we współczesnej technice i da się je znaleźć w różnych urządzeniach – takich jak roboty, drukarki.

Silniki krokowe posiadają też słabe strony

Omawiane silniki nie stanowią rozwiązania idealnego. Poza swoimi niewątpliwymi zaletami posiadają również kilka wad, o których nie należy zapominać – w porównaniu z innymi rodzajami napędów, zużywają one stosunkowo dużo prądu przy tej samej prędkości, a także generują niemało ciepła. Zważając na ich konstrukcję w części zastosowań może okazać się niewystarczająco wysoka – zazwyczaj nie przekracza kilkuset obrotów na minutę.

Dostępne silniki krokowe

Na rynku możliwe do nabycia są różne modele silników krokowych. Różnią się pomiędzy sobą między innymi:

  • rozmiarem,
  • konstrukcją,
  • parametrami elektrycznymi.

Pomimo, iż ceny silników krokowych są wyższe niż mniej złożonych silników prądu stałego, nadal pozostają odpowiednio opłacalne nawet w amatorskich konstrukcjach.