Serwonapędy to rodzaj silników, które oprócz wytwarzania mocy, służą także do ustawiania osi. Ich największą stroną jest duża dokładność – jeśli o nią chodzi, są znacznie efektywniejsze od tradycyjnych napędów.
Serwonapędy – jak to działa?
Sercem serwonapędów jest silnik zasilany elektrycznie – to on uruchamia cały układ. O efektywności serwonapędu decyduje sterownik, za pomocą którego można ustawiać położenie osi. Serwonapędy wyposażone są także w moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ powinien stanowić zamkniętą całość i być wyprodukowany z surowców gwarantujących jego niezawodność.
Interfejsy dla serwonapędów
W przypadku serwosilników największe znaczenie ma łatwe sterowanie. Z tego powodu ich wytwórcy zawsze starają się, by dostarczane przez nich serwonapędy mogły być kontrolowane z użyciem komputera – nierzadko można trafić na interfejsy graficzne, z którymi łatwiejsze jest sterowanie serwosilników i tworzenie wykresów ich działania.
Gdzie wykorzystuje się serwonapędy?
Serwonapędy nierzadko wykorzystywane są w maszynach do wykonywania przedmiotów z tworzyw sztucznychpozwalają bowiem na precyzyjne ustawienie ich podzespołów. Znajdują również zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważne jest dokładne nawinięcie czegoś na szpulę. Wykorzystuje się je w przemysłowych elektronarzędziach oraz maszynach służących przestawianiu produktów w magazynach.