Nod optyczny – pojęcie i zastosowanie

Więcej o nodzie optycznym

Nod optyczny to rozwiązanie wykorzystywane przy infrastrukturze służącej do rozprzestrzeniania usług telewizyjnych i interaktywnych. Nody te pomagają kierować dźwięk i obraz do konkretnych odbiorców. W jakich miejscach dokładnie znajduje się nod optyczny i czym różnią się poszczególne modele? Przekonajmy się.

Nod optyczny – droga sygnału do abonenta

W systemie telewizji kablowej mamy do czynienia z dwoma rodzajami sieci – rozprzestrzenianą przez światłowód i koncentryczną. Pierwsza z nich stworzona jest do transmitowania sygnałów na ogromne dystanse. Koncentrowaniem sygnału do poszczególnych odbiorców zajmuje się następna. Nod optyczny umieszczony jest niedaleko finalnych abonentów. Funkcjonuje w ten sposób, że zamienia sygnał optyczny na elektryczny. To sprawia, że mieszkańcy mają do dyspozycji ogromną liczbę stacji telewizyjnych, słuchają radia i korzystają z ofert dodatkowych – internetu i telefonu stacjonarnego.

Nod optyczny – urządzenia zwrotne

W katalogach znajdziemy różne rodzaje nodów optycznych, które przeznaczone są do kierowania danych wprost do klientów. Funkcjonują one na wielu pasmach – z reguły do 1218 MHz, sprawdzają się również na różnych długościach fali – 1610 nm lub 1310 nm. Zaprojektowane są do działania np. w sieciach HFC i FTTB. Posiadają też kanały zwrotne, które pozwalają na dostęp do usług interaktywnych. Ich zaletami są też kompaktowe obudowy – montaż jest niesłychanie wygodny. W zależności od typu nodu optycznego – zasilanie odbywa się zdalnie lub lokalnie. Sterowanie nimi nie wymaga bezpośredniej ingerencji, ponieważ niektóre nody optyczne posiadają cyfrowe wyświetlacze, oparte na specjalistycznych mikroprocesorach.

Nasza lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]