Łożyska liniowe
Łożyska liniowe odpowiadają ruch między wałkiem, a prowadnicą. Są to urządzenia o dużej precyzji, stąd są tak ważne dla dzisiejszej techniki. Charakteryzują się również dobrą nośnością, dużą wytrzymałością i mają relatywnie małe wymiary, co pozwala na zastosowanie ich w procesach z zakresu mechaniki i automatyki
Na jakie łożyska liniowe się zdecydować?
Łożyska liniowe dzielą się na te w kołnierzach oraz bez nich.
Typ łożysk liniowych z kołnierzem
Łożyska liniowe z kołnierzem dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje: łożyska z kołnierzem zamkniętym o otwartym. Są one niezbędne w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba zamontowania łożyska w elemencie ruchomym maszyny, co przyczynia się do zmniejszenia gabarytów i poprawia sztywność całego prowadzenia liniowego.
Kategoria łożysk liniowych bez kołnierza to min. łożyska liniowe otwarte, regulowane, zamknięte oraz zamknięte z metalowymi zawracaczami.
Łożyska liniowe w obudowachCo powinieneś wiedzieć o łożyskach liniowych w obudowach?
Łożyska w obudowach dzielą się ze względu na typ obudowy i są to min. obudowy otwarte (przedłużane oraz zwykłe) oraz krótkie. Łożyska w obudowach są idealnymi elementami do budowy stołów oraz modułów liniowych dzięki możliwości bezpośredniego montażu bez obowiązku stosowania opraw łożysk liniowych.