Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Potrzebujesz motoreduktora ślimakowego? Zobacz tutaj.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy składający się z silnika elektrycznego oraz przekładni mechanicznej. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych zastosowaniach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, dlatego zawsze pojawia się nieduża różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor często wchodzą również inne części jak hamulce lub sprzęgła. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do wymogów konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a niekiedy miesiące, na czasochłonne pomiary i testy poszczególnych zestawów elementów. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do krótkiego bądź długiego czasu pracy, jak również do dużych, średnich lub lekkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Brak chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź spedycja, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, wertykulatory, linie produkcyjne czy dachy ruchome. Szerokie spektrum rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów sprawiła, że ilość realnych kombinacji, które współcześnie oferują czołowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]