Jeśli potrzebujesz zamówić silnik DC, koniecznie sprawdź https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Dużo przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Niewielkie bądź olbrzymie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, jak są one zbudowane ani jak funkcjonują te silniki.
Silniki elektryczne prądu stałego – co warto wiedzieć?
Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomal dwustu lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich budowy, dalszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego użycia w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak np. Gaston Planté, Michael Faraday i Thomas Davenport. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze nieruchomego stojana, wirnika, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne i szczotek. Obecnie powszechnie stosowane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za swoją niezawodność, jak również bezgłośną pracę.
Silniki na prąd stały znajdziesz w licznych powszechnie używanych urządzeniach
Stwierdzenie, że silniki na prąd stały są używane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD bądź korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są podzespołem sterowanych zdalnie samochodów czy pociągów, czyli gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które pewnie damy także naszym córkom i synom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Z silniczków DC korzystają też pasjonaci elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki i mechaniki.
O ile silniki DC o małej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych czy z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od najlepszych producentów.
Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]