Czym wyróżnia się woda procesowa?

Woda nie zawsze jest przeznaczona do spożycia. W fabrykach potrzebna jest również woda procesowa, która używana jest na przykład do obniżania temperatury rozmaitych urządzeń. Warto przy tym powiedzieć, iż woda procesowa powinna spełniać wiele wymagań. Nie może być zbyt twarda, bo w podobnym razie istnieje niebezpieczeństwo osadzania się kamienia na elementach instalacji. Nie można nie wspomnieć również o demineralizacji tej cieczy. Jak jednak produkowana jest woda procesowa? W jakich miejscach jest używana?

Woda procesowa – techniki otrzymywania

Wodę procesową produkuje się najróżniejszymi sposobami, lecz najczęściej wykorzystywane są po to stacje odwróconej osmozy. Ciecz przesączana jest przez odpowiednią membranę, w wyniku czego eliminowane są wszelkie domieszki. Odwrócona osmoza posiada mnóstwo atutów – jest stosunkowo tania, ponieważ nie wymaga dużego poboru energii i bardzo wydajna. Należy dodać, że tak otrzymana woda procesowa jest nie tylko zmiękczona, ale także nie zawiera kamienia.

Woda procesowa – przykłady użycia

Woda procesowa jest zwykle używana do chłodzenia części instalacji fabrycznych. Sprawdza się korzystniej niż inne chłodziwa, a oprócz tego jest mniej kosztowna. Woda procesowa jest poza tym używana także w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Nie sposób nie wspomnieć też o ogrodnictwie, gdzie wodę procesową wykorzystuje się do nawadniania upraw, i obiektach medycznych, w których służy ona do sterylizacji narzędzi.