Automatyzacja magazynowa – system regałów i przenośniki rolkowe

Nowoczesne hale magazynowe mają często olbrzymią powierzchnię i składują miliony sztuk produktów. To sprawia, że, aby zachować wysoką skuteczność ich pracy, trzeba wdrożyć stosowne rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, która usprawnia procesy wysyłki, przechowywania i rozładunku magazynowanych materiałów. Pod tym określeniem kryje się szereg udogodnień, wśród których największe znaczenie mają system regałów przesuwnych, transport poziomy oraz wózki systemowe. Jak rozwijają one wydajność hal magazynowych?

Automatyka magazynowa – wózki systemowe i transport poziomy

Jednym z największych wyzwań, przed jakim zostały postawione firmy spedycyjne, było uczynienie transportu towarów wewnątrz magazynu szybszym, efektywniejszym i bezpieczniejszym. Dziś jest to możliwe dzięki technologiom takim jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie sprowadza się do poprowadzenia wózków po specjalnych torach, dzięki czemu możliwe jest redukcję szerokości alejek z 3 do nieco ponad 1 metra. Z kolei systemy transportu poziomego zwykle składają się z dedykowanych zwrotnic oraz przenośników rolkowych, pozwalających na sterowanie ładunkiem.

Regały przemysłowe – dla składów o małej powierzchni

Inną przeszkodą, z którą pozwala uporać się automatyka magazynowa, jest mała powierzchnia. Jest on wyjątkowo dotkliwy w składach o niewielkim metrażu, a także w mroźniach i chłodniach. Rozwiązaniem okazują się być mobilne regały magazynowe. Dzięki nim pojemność hali może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do konkretnych palet będzie nadal tak proste, jak w przypadku typowych systemów regałów. Do składowania towarów o mniejszej wartości, można ponadto zastosować automatyczne szafy magazynowe.