Usługi hostingowe – na co zwracać uwagę?

Jeśli masz firmę, to na pewno posiada ona swoją stronę internetową. Czy wiesz jednak, jak ważny dla Twojego biznesu jest poprawnie dobrany hosting? Czym zatem powinien się znamionować najlepszy hosting dla firm?

Hosting – postaw na szybkość oraz bezpieczeństwo

Hosting, głównie ten dedykowany dla firm, powinien łączyć w sobie kilka wartości: być szybki, bezpieczny, niezawodny i gwarantować wsparcie techniczne. Gdy mówimy o szybkości, mamy na myśli prędkość ładowania się stron. Dlaczego jest istotna? Po pierwsze, ma ona wpływ na wrażenia użytkownika, który często ma skłonność do przedwczesnego opuszczenia strony, jeśli ładuje się ona za długo. Po drugie, szybkość ładowania się strony stanowi jeden z ważnych czynników, które Google bierze pod uwagę podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza optymalizacją kodu o obrazów czy likwidacją niepotrzebnych przekierowań w obrębie strony, równie znaczący dla czasu ładowania witryny ma także rodzaj hostingu (VPS, dedykowany, współdzielony, lub w chmurze), wysoka szybkość łącza oraz użycie szybkich dysków SSD w serwerach. Poza tym biznesy powinny szukać usługi hostingowej gwarantującej pełną niezawodność. Serwery firmy hostingowej powinny działać w sposób ciągły. Trzeba wybierać tych dostawców, którzy oferują bezawaryjne działanie serwera na poziomie min. 99%. Ten czynnik powinien być szczególnie ważny dla sklepów internetowych, bowiem każda godzina niedostępności sklepu może powodować wiele tysięcy strat.

Czym powinna cechować się dobra usługa hostingowa?

W przypadku hostingu internetowego nie należy skłaniać się do rozwiązań najtańszych. Darmowe usługi hostingowe na ogół charakteryzują się słabą jakością, a raz za razem zdarza się, że serwery takiej usługi znajdują się poza granicami kraju i nie ma do nich dostępu w razie awarii. Dla stron firmowych szukajmy hostingu zapewniającego całodobowe wsparcie techniczne kompetentnego zespołu. Kluczowe, aby reakcja na zgłoszenia potencjalnych awarii była także stosunkowo szybka, kontakt z firmą łatwy, a cennik hostingu i warunki przedłużenia ważności domeny skonstruowane w przejrzysty sposób. Nie zaniedbujmy także o bezpieczeństwie naszych danych. Serwery firmy hostingowej powinny być zabezpieczone stale uaktualnianym programem antywirusowym, w serwerowni powinny panować adekwatne warunki techniczne (temperatura, chłodzenie, zabezpieczenie na wypadek pojawienia się ognia), a backup danych powinien być przeprowadzany regularnie.