Sterowniki PLC pozwalają na precyzyjne kontrolowanie działania urządzeń przemysłowych. Dzięki ich zastosowaniu jesteśmy w stanie uczynić bardziej efektywnym działanie wszystkich zakładów, a dzięki możliwości stosowania algorytmów bez komplikacji zaadaptować do konkretnych oczekiwań.
Sterowniki PLC – na czym to polega?
Cechą, która wyróżnia je na tle innych sterowników jest fakt, że pracują one w pętli. Kontroler PLC wypełnia krok po kroku wszystkie instrukcje znajdujące się w algorytmie, zaś kiedy ten się skończy, ponawia określony proces, sprawdza stany wejść i zapisuje we wskazanym pliku, a potem rozpoczyna wykonywanie algorytmu ponownie. Języki, w których tworzone są programy sterujące działaniem kontrolerów dostarczane są zazwyczaj przez ich wytwórców.
Dzieje sterowników PLC
Pierwsze sterowniki PLC pojawiły się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Z początku używane były w firmach ze Stanów Zjednoczonych oraz zachodnich Niemiec, jednak już po pięciu latach zaczęły być stosowane także w państwach komunistycznych. Pierwsze takie kontrolery pojawiły się w Polsce w 1975, a ich regularna produkcja ruszyła pod koniec tej dekady.
Typy sterowników PLC
Najpopularniejszym typem kontrolerów PLC są kontrolery kompaktowe, umożliwiające zarządzanie pojedynczym podzespołem. Poza tym, dostępne są również kontrolery modułowe wielu rozmiarów oraz urządzenia centralizowane, na które składają się różne urządzenia zarządzane przez centralną jednostkę.
Jakie korzyści odniesiesz dzięki sterownikom PLC
Sterowniki PLC, pomimo dość dużych cen, umożliwiają minimalizację wydatków na użytkowanie urządzeń przemysłowych. Nie są duże, a bardzo zmniejszają niebezpieczeństwo wystąpienia błędów.