Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – dzisiaj to podstawa!

Powszechne używanie urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to niezwykle ważne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Jest prosta zasada: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – o czym musisz wiedzieć

Istnieją czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się we właściwy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto również zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale bardzo istotnym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Zastosowanie powyższych zasad z pewnością przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Osiągnąć to można na kilka sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zachować zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeśli strona postawiona jest np. na WordPressie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.