Montaż anten satelitarnych

Nasi rodacy coraz chętniej korzystają z anten TV. Nawet, jeśli z ich montażem w domach jednorodzinnych nie ma zazwyczaj najmniejszych trudności, to mogą stać się naszym udziałem, gdy będziemy chcieli założyć ją w bloku. Doświadczenie milionów abonentów pokazuje, że montaż anten telewizyjnych nierzadko bywa niemożliwy. Czemu tak się dzieje? Czy postanowienia spółdzielni nie naruszają prawa?

Prawo nie zakazuje montażu anten

Ani polskie, ani też europejskie prawo nie zabrania zakładania ich na elewacji lub dachach budynków zarządzanych przez spółdzielnie. Decyzje, które wydają niektóre spółdzielnie są zatem sprzeczne z aktualnym prawem i de facto nie musimy się do nich stosować. Montaż anten jest więc pod każdym względem legalny, a konkretne decyzje spółdzielni powinniśmy zaskarżyć. Gdzie?

Co zrobić, gdy wspólnota zabrania montażu anten?

Podstawą dla wysuwanych przez nas roszczeń może być ustawowe prawo do swobodnego wyboru usług zamierzamy skorzystać. Spółdzielnia nie ma prawa kwestionować naszych decyzji, a zakaz założenia anteny we wspólnej przestrzeni zostanie w sądzie zinterpretowany właśnie w ten sposób. Nie zapominajmy jednak, że montaż anten musi odbyć się w poszanowaniu obowiązujących przepisów. Do których zasad musimy więc się dostosować?

Zasady montażu anten

Montaż anten nie powinien odbyć się bez poszanowania wolności pozostałych mieszkańców. Musimy wybrać lokalizację, w której sprzęt nie będzie żadnemu z nich przeszkadzał, a jeśli mamy najmniejsze nawet zastrzeżeń – poprośmy o zdanie sąsiadów. Wspólnoty mogą także zalecić, by antenę zamontował pracownik z właściwymi kompetencjami – najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zatem powierzenie tego fachowcom.

Nasza lokalizacja:
KrakSatMedia
os.Oświecenia 35/16
31-636 Kraków

Mob.: 508-970-920
E-mail: [email protected]