Hosting – która oferta będzie najlepsza?

Prowadząc witrynę internetową zazwyczaj nie posiadamy swojego serwera. Jak na szczęście wiadomo, możemy je po prostu wynająć. Hosting, bowiem tak określana jest oferowana przez mnóstwo przedsiębiorstw usługa, umożliwia wrzucenie plików strony na serwer i udostępnienie ich internautom. Hosting kierowany jest do rozmaitych klientów – są wśród nich zarówno małe i średnie firmy, jak i klienci prywatni, którzy prowadzą witrynę z pasji. Jakie więc typy hostingu są dostępne na rynku? O jakich rzeczach trzeba wiedzieć zamawiając hosting? Jak wybrać usługę, która zagwarantuje szybki dostęp do strony o dowolnej porze z każdego miejsca?

Różnorodność hostingu

Firmy proponują przede wszystkim trzy rodzaje hostingu. Najtańszy jest hosting współdzielony, czyli wydzielone miejsce na dysku. Doskonale sprawdza się on dla witryn z niewielką liczbą odwiedzających, jednak w razie częściej wyświetlanych stron może być niewystarczający. W podobnych przypadkach warto wybrać hosting VPS, w ramach którego dostajemy przydzieloną maszynę wirtualną i który jest zdecydowanie efektywniejszy od tego pierwszego. Strony odwiedzane przez tysiące internautów najlepiej instalować na serwerach dedykowanych – realnych urządzeniach, którymi opiekuje się firma hostingowa.

Hosting – o czym wiedzieć?

Niezależnie od tego, który typ hostingu wybierzemy, dobrze zwrócić uwagę na jego cechy. Jakie powinien mieć dobry hosting? Najważniejszą zaletą będzie na pewno niezawodność – internauci muszą bez problemu wyświetlić naszą stronę o każdej porze. W przypadku nieprofesjonalnych użytkowników naprawdę ważne będzie również to, aby eksploatacja oprogramowania serwera nie sprawiała trudności i umożliwiała łatwą instalację popularnych systemów zarządzania treścią – między innymi Joomli, WordPressa lub Magneto oraz posługiwanie się umieszczonymi na serwerze plikami.