Czym są domeny internetowe?

Co to jest domena internetowa?

Domena jest adresem, pod którym ukryta jest strona internetowa, założona przez daną osobę. Na przykład po wpisaniu domeny „google.pl” do paska adresu przeglądarki, ukaże się strona internetowa, jaką reprezentuje ta domena, czyli strona z wyszukiwarką Google.

Jak wygląda poprawna domena internetowa?

Nazwa główna i końcówka są elementami tworzącymi domenę . Nazwa główna jest najczęściej nazwą strony wymyśloną przez jej twórcę, często jest to nazwa firmy lub organizacji. Po niej występuje kropka i rozszerzenie, nazywane także końcówką. Zakładając domenę, trzeba wybrać rozszerzenie spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” jest końcówką krajową, używaną dla witryn w języku polskim. Dla przykładu inną końcówką krajową jest „de” dla Niemiec. Występuje również rozszerzenie „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim, a także rozszerzenia „com” i „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi i wiele innych.

Zakup domeny to istotny krok w czasie zakładania strony internetowej. Daje on pełną gwarancję, że nikt nieupoważniony nie opublikuje strony w zakupionej domenie.