Certyfikaty SSL – bezpieczeństwo stron internetowych

Certyfikat SSL to specjalne protekcja stron www, zapewniające podmiotom korzystającym z sieci zachowanie poufności danych i jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Czemu należy zabezpieczyć swoją stronę w zabezpieczenie SSL?

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL świadczą o szyfrowaniu połączenia, które chroni internautów odwiedzających daną stronę przed niekontrolowanym wyciekiem ważnych informacji – numerów kart kredytowych, danych osobowych, haseł, loginów itp. Certyfikaty SSL są zwykle używane m.in. przez serwisy aukcyjne, instytucje publiczne, sklepy czy strony obsługujące bankowość internetową. W certyfikaty powinny być wyposażone wszelkie witryny, na których realizuje się płatności czy też zostawia dane osobowe. Jak poznać, że strona została szyfrowana? Jeżeli w polu adresu wyświetla się oznaczenie „https” oraz charakterystyczna zielona kłódka, znaczy to, iż witryna jest bezpieczna.

Rodzaje certyfikatów – Comodo SSL oraz Wildcard SSL

Certyfikat Wildcard SSL to rozwiązanie wybierane z reguły przez podmioty z sektora średnich firm. Jest najtańszym rodzajem zabezpieczenia SSL obsługującym pojedynczą domenę internetową oraz nielimitowaną ilość subdomen. Wydanie Wildcard SSL trwa jedynie 5 minut. Z kolei certyfikat Comodo SSL wybierany jest przez duże firmy i wymaga weryfikacji manualnej. Czas oczekiwania na jego wydanie jest również dłuższy – od 1 do 7 dni. Certyfikat rozszerzonej walidacji, to znaczy Comodo EV SSL, obejmuje pojedynczą domenę. Użytkownik internetu używający przeglądarki właściwie interpretującej certyfikat EV SSL, zobaczy zielony pasek adresu wraz ze zweryfikowaną nazwą firmy będącej właścicielem domeny. Klienci mogą także wybrać certyfikaty Geotrust SSL, które zależnie od wersji są dedykowane zarówno dużym firmom, jak i małym podmiotom.