Skąd bierze się nieustająca popularność literatury kryminalnej, thrillerów i horrorów?

Literaturę kryminalną kupisz na www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Nie da się ukryć, że ogromna grupa pasjonatów książek to fani strasznych opowieści. Jedni gustują w powieściach z pogranicza horroru, pozostali chcą zanurzać się w dalekie kąciki skomplikowanych procesów myślowych okrutnych zbirów czy seryjnych morderców. W zalewie podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są tysiące produkcji opowiadających zainteresowanym prawdziwe oraz zmyślone historie, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych form ich doświadczenia jest literatura kryminalna.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiego powodu lubimy makabryczne historie?

Fanatyk powieści kryminalnych oraz thrillerów natychmiast powie, że chodzi o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Czytając bądź oglądając straszne historie pragniemy przez jakiś czas dać się ponieść zniewalającemu uczuciu strachu, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. Obecnie nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to na ogół utrata zatrudnienia, problemy zdrowotne albo finanse. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasz organizm wyzwala w ogromnych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. To dlatego bajki braci Grimm czy Andersena mają zazwyczaj tak straszny i brutalny charakter – tak opowieści te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, pokazując im jednocześnie, że dobro czasem nie zwycięża.

Literatura kryminalna i książki thrillery – lepsze niż film

XXI w. to okres szybkiej rozrywki. Odbiorcy, o ile wyłuskają na nią czas, poszukują filmu czy też mini serialu, którego oglądanie potrwa maksymalnie kilka godzin. Sympatycy mrocznych horrorów i kryminałów są praktycznie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na mniej czy bardziej znanych platformach streamingowych. Co godne zaakcentowania, nierzadko te filmy i seriale bazują one na popularnych książkach, jednak ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie zapewnia takiej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść kryminalną i horror, konsumuje się w inny sposób niż film fabularny – dłużej, a przy tym z większą uwagą. W słowie pisanym każdy opis, rozmowa i postać (nawet ta czwartego planu) ma wpływ na kształtowanie nastroju snutej historii. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy zwykle powoli, lecz umożliwia to skrupulatniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeśli zatem kochasz czytać i masz na to chwilę, pozwól się nastraszyć horrorom, książkom kryminalnym oraz thrillerom.

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa