Leasing – idealne narzędzie dla firm

Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród firmy instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna dziwić, gdyż jego liczne plusy powodują, że leasing okazuje się doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym zmniejszenie wydatków wiążących się z prowadzeniem firmy. W szczególności ze względu na fakt, iż w Polsce ratę leasingu uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak korzystny wpływa także to, że umożliwia on uzyskanie potrzebnych do prowadzenia przedsiębiorstwa dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie jednak polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na taką metodę finansowania?

Leasing – czym jest?

Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza wynajem. W krajach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, jednak w Polsce są to określenia odmienne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle bywają auta, które składają się na flotę firmy, maszyny potrzebne do działania firmy lub sprzęt do biura. Po wygaśnięciu umowy wypożyczone przedmioty muszą zostać zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej sprzedaje je w niskiej cenie.

Opłacalny leasing – jak go wyszukać?

W ostatnich latach w Polsce pojawiło się mnóstwo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, iż ciężko wybrać wśród nich tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego są specjalistyczne kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy je ma, stawiając na leasing, dobrze postąpimy korzystając z porady fachowca. Przed wyborem oferty dobrze zatem udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak wyszukać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb i zagwarantuje, iż leasing naprawdę okaże się najbardziej opłacalnym wyjściem.