Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Wejdź na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/, aby uzyskać informacje o Krajowym Systemie Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie biznesmeni na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – koniec z niepoprawnym przeniesieniem pól faktur

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma ściśle zdefiniowaną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie niewiele mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, z kolei dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu jest w pełni klarowny. Fakt, że faktury otrzymują jednakowy format powoduje, że niezależnie od tego jakich aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to ważny krok naprzód w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w formie pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie eliminują prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu Faktur przyspiesza zwrot VAT

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy przede wszystkim wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT, są zwolnieni z wymogu przekazywania pliku JPK_FA, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż nie zawieruszą faktury (system przechowuje informacje o nich przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu zapobiega patologiom w sferze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania komercyjnej aplikacji księgowej, jednakże musi ona być zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]