Dlaczego faktoring jest tak opłacalny?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które stosują opóźnione czasy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia należności. Poza tym jest to również najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących kolejnych sposobów sfinansowania kosztów związanych z ich działalnością. Na czym jednak polega faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O czym muszą wiedzieć przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla firm – co zyskamy?

Faktoring zwykle utożsamiany jest w szczególności z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości okazuje się on połączeniem różnych rodzajów usług, a wykup długów będzie jedynie jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także pozostałe usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rozliczeń oraz porady finansowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju wpływają przepisy kodeksu cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Jak wybrać optymalny faktoring dla biznesu?

Propozycje poszczególnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy bardzo zróżnicowane. By uniknąć pomyłek, których rezultatem mogą okazać się duże straty, musimy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Potrzebne okażą się wówczas odpowiednie umiejętności, a tych często zwyczajnie nie posiadamy. Z tego względu znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, jak znaleźć bank, który zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, ale może okazać się, iż w ten sposób unikniemy podpisania niekorzystnej umowy.