Z jakiego powodu izolacja pionowa i pozioma ma tak duże znaczenie?

Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, chciałby, aby możliwie jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie stanie się to jednak możliwe, jeżeli nie będzie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja bardzo dobrze ochrania przed wilgocią na murach, dzięki czemu powoduje, że nie pokrywają się one brzydkimi plamami, a w domu nie ma zapachu wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz znaczenie

Jedną z oznak nieprawidłowo wykonanej izolacji domów jest zawilgocenie ścian. Do tego dodać należy puchnące tynki oraz przytoczone na początku artykułu plamy, które w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się w piwnicy i na parterze. Takie problemy wyjątkowo często spotykane są w tych domach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. Bez najmniejszego znaczenia jest to, czy chodzi o budynki stare, czy te nowe. Aby odtworzyć niepoprawnie wykonaną bądź brakującą izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiego pułapu powinna ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej dziesięciu nawiertów leżących pod kątem. Następnie wykonane wloty trzeba napełnić wykorzystując w tym celu odpowiedni płyn, który ma działanie uszczelniające. Jest on higroskopijny, przez co efektywnie uszczelnia fugi oraz uniemożliwia przedostawanie się wilgoci w górne części ściany. Aby jednak izolacja pozioma była naprawdę skuteczna, niezbędne jest też odtworzenie izolacji pionowej – w takim przypadku powinno się w pierwszym etapie skuć tynki, które zostały zawilgocone, oczyścić ścianę, pogłębić fugi, a na koniec powlec całość środkiem, który działa izolująco. Ostatnim etapem robót budowlanych jest ocieplenie murów styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?

Przygotowanie hydroizolacji budynku najlepiej jest zlecić mającej doświadczenie firmie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą wykonane we właściwy sposób, a izolacja się sprawdzi.