Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, chciałby, aby możliwie jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie stanie się to jednak możliwe, jeżeli nie będzie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja bardzo dobrze ochrania przed wilgocią na murach, dzięki czemu powoduje, że nie pokrywają się one brzydkimi plamami, a w domu nie ma zapachu wilgoci.
Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz znaczenie
Jedną z oznak nieprawidłowo wykonanej izolacji domów jest zawilgocenie ścian. Do tego dodać należy puchnące tynki oraz przytoczone na początku artykułu plamy, które w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się w piwnicy i na parterze. Takie problemy wyjątkowo często spotykane są w tych domach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. Bez najmniejszego znaczenia jest to, czy chodzi o budynki stare, czy te nowe. Aby odtworzyć niepoprawnie wykonaną bądź brakującą izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiego pułapu powinna ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej dziesięciu nawiertów leżących pod kątem. Następnie wykonane wloty trzeba napełnić wykorzystując w tym celu odpowiedni płyn, który ma działanie uszczelniające. Jest on higroskopijny, przez co efektywnie uszczelnia fugi oraz uniemożliwia przedostawanie się wilgoci w górne części ściany. Aby jednak izolacja pozioma była naprawdę skuteczna, niezbędne jest też odtworzenie izolacji pionowej – w takim przypadku powinno się w pierwszym etapie skuć tynki, które zostały zawilgocone, oczyścić ścianę, pogłębić fugi, a na koniec powlec całość środkiem, który działa izolująco. Ostatnim etapem robót budowlanych jest ocieplenie murów styropianem.
Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?
Przygotowanie hydroizolacji budynku najlepiej jest zlecić mającej doświadczenie firmie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą wykonane we właściwy sposób, a izolacja się sprawdzi.